سایت تخصصی کاسکو

وبلاگی آموزشی و مفید درباره ی طوطی خاکستری

درمورد تغذیه کاسکو


شاید برایتان سوال باشد که غذای کاسکو چیست؟ میشه گفت کاسکو یه همه چیز خوار هست که باید فقط تعدادی میوه و خوراکی رو نخورد. غذای اصلی کاسکو را میوه جات و سبزی جات به علاوه آجیل ها تشکیل می دهند. کاسکو هر روز به ویتامینی نیاز دارد که در این صفحه می توانید ویتامین های مورد نیاز و منبع غذاییشان رو مطالعه کنید. 


غذاهایی که هر روز باید در رژیم غذایی کاسکو باشد را به شما معرفی می کنم:


-تخمه آفتابگردان:

    اصلی ترین غذای کاسکو تخمه آفتاب گردان خام است که از لحاظ ارزش غذایی و هم از لحاظ عادتی ، بهترین غذا برای کاسکو است

به چند نکته دقت کنید:

- تخمه باید خام و بدون نمک باشد.

- پوست تخمه ها نباید در اثر خیس شدن رنگ پس بدهد( اکثر تخمه هایی که پوسته سیاه کامل دارند اینگونه اند و نامناسبند.)

- تخمه هایی که برای خوراک انسان مصرف می شود را تهیه نمایید. (اکثر تخمه های موجود در پرنده فروشی ها طعم تلخ می دهند که علاوه بر نامرغوب بودن برای کاسکوها خطرناکند.)

- تخمه های آفتاب گردان در رنگ های مختلف (سیاه وسفید ، سفید ، قهوه ای و ...) موجودند که تمامی آنها دارای خواص یکسانند . متأسفانه بعضی از پرنده فروشی ها تخمه های پوسته رنگی را بعنوان تخمه تقویتی با قیمتی گران تر می فروشند که به هیچ وجه این گونه نیست.

- سعی کنید در صورت امکان از هر کدام از انواع تخمه های گفته شده بصورت متناوب به کاسکو بدهید تا به همشان عادت کند چون اگر مدت طولانی از یک رنگ تخمه به آنها بدهید سریعأ عادت می کند و انواع دیگر را نمی خورند.

 

2- آجیل خام :

دیگر از غذاهای مفید برای کاسکو آجیل ها هستند. آجیل ها مثل پسته،گردو،فندق،تخمه و... برای کاسکوها بسیار مفید است. البته باید به مقدار آجیل به دلیل چربی بالای آنها توجه کنید تا کاسکوتان بیمار نشود.

نکته: آجیل هایی مثل بادام زمینی و پسته و گردو و... با پوست به کاسکو بدهید تا ضمن خوردن با شکستن پوست آن سرگرم بشود و در رشد بیش از حد و هوش کاسکو هم تاثیر دارد.

- بادام زمینی علاوه بر خواص بالا دارای خاصیت ضد استرس می باشد که برای پرنده مخصوصأ کاسکو هایی که زیاد قار (جیغ ) می کشند بسیار مؤثر است. (به دلیل ویتامین B1)

نکته: به آجیل هایی که علاقه دارد برای جایزه و تشویق کردن استفاده کنید

 

3- غلات :

   تمامی غلات برای کاسکو مفید است که از بین آن ها ذرت و گندم مهمترین غلات می باشند.

- ذرت دارای کاروتن است که در بدن تبدیل به ویتامین A شده که بسیار مفید است. ذرت را هم می توانید بصورت تازه (بلال) به کاسکو بدهید و هم بصورت دانه ای.

- بلال تازه :یکی از بهترین غذاها برای کاسکوست چون علاوه بر خوردن دانه های ذرت می تواند چوب بلال را نیز بجود که هم مفید است و هم کاسکو را سرگرم میکند.

- دانه ذرت : ذرت دانه ای را هم میتوانید بصورت تازه و هم بصورت خشک به پرنده بدهید . ذرت خشک را از پرنده فروشی ها بگیرید (ذرت دانه درشت) اگر کاسکویتان ذرت خشک را براحتی نمی خورد می توانید آنرا مدتی خیس نمایید و سپس به کاسکو بدهید.

- گندم را می توانید هم بصورت خشک و هم بصورت جوانه و هم بصورت نان به کاسکو بدهید. خوردن حداقل هفته ای سه مرتبه جوانه گندم برای کاسکو بسیار عالی است.میتوانید از بیسکوییت (مخصوصا سبوس دار مثل دیجستیو)هم به کاسکو بدهید که هم مفید است و هم کاسکوها بسیار به آن علاقه دارند.

 

4- حبوبات :

تمام حبوبات از جمله نخود برای کاسکو مفید است و سعی کنید حبوبات همیشه در رژیم کاسکوتون باشد.

نخودها علاوه بر اینکه از چربی بدن کاسکو می کاهد، تاثیر مثبتی هم در سخنگو شدن کاسکوتون دارد.

نکته: حبوبات را به هیچ عنوان بصورت خشک به کاسکو ندهید

طرز تهیه دادن حبوبات:  بصورت نیم پز و یا خیس کرده به کاسکو بدهید

خیس کردن حبوبات: حبوبات را به مدت 3 روز در آب قرار دهید و هر 8 ساعت آب را تعویض کنید 


5- میوه و سبزیجات :

تمامی میوه ها و سبزیجات (به جز این لیست ) برای كاسكو ها مفید و ضروری است چون اكثر ویتامین ها و مواد معدنی را كاسكو ها از میوه ها و سبزیجات دریافت می كنند .

نکته: دقت داشته باشید که هسته ی میوه ها مثل هسته ی سیب یا آلبالو رو به کاسکو ندید، زیرا هسته ی میوه ها دارای سیانور است و برای کاسکو سمی است و پرندگان قابلیت هضم این هسته ها رو ندارند.

البته می توانید هسته ی خرما رو برای سرگرم شدن به کاسکو بدهید.

نکته: میوه ها رو کاملا بدون مواد شوینده و تنها با آب بشورید

نکته: از دادن میوه های خراب و گندیده به کاسکو خودداری کنید چون باعث بیماری شدنش می شود (کاسکو که بز نیست هرچی بخوره!)

نکته: میوه رو بلافاصله بعد از درآوردن از یخچال به کاسکو ندهید و صبر کنید تا دمای میوه با دمای محیط یکسان شود در غیر این صورت کاسکوتون بیمار می شود و سرمای میوه اذیتش می کند.

نکته: میوه های ترش مزه را به کاسکو ندهید ، چون کاسکو علاقه به مواد ترش ندارد و بیشتر مواد شیرین رو دوست دارد. پس توجه داشته باشید برای دادن میوه هایی مثل انار و پرتغال و... قبلش خودتان تستش کنید که ببینید شیرین هست یا خیر. ضمنا مواد ترش در تقلید صدای کاسکو اثر منفی دارد


6- استخوان ران مرغ و گوشت پخته :

استخوان پخته مرغ منبع مغذی و سرشار از كلسیم و پروتئین و مواد معدنی است كه برای تقویت كاسكو بسیار مؤثر است بخصوص برای رفع ترك خوردگی نوك و ناخن و یك دست شدن پرها.

 

نكته : استخوان را كاملأ پاك نكنید و آنرا با مقداری گوشت مرغ بدهید(فقط توجه داشته باشید استخوان چرب نباشد)

- همچنین مقداری گوشت پخته بدون ادویه و کم نمک در رژیم  غذایی كاسكو مفید است.


7- تخم مرغ :

   تخم مرغ پخته یك غذای بسیار مغذی و مفید برای كاسكو است و روزی نصف تخم مرغ برای كاسكو لازم است.  تخم مرغ حاوی كلسیم فراوان است كه ماده ای ضروری برای كاسكو ست . حتی در مواردی كه كاسكو دچار كمبود كلسیم می شود پوسته تخم مرغ بهترین دارو است.


8- کلم بروکلی:

کلم برکلی دارای خواص زیادی هست که حتما هر روز باید در رژیم غذایی کاسکوتان باشد. توجه داشته باشید کلم بروکلی را کاملا بشویید و خام به کاسکوتون بدهید.


ضمنا در این صفحه حتما غذاهای ممنوعه که به کاسکو نباید بدیم رو مطالعه کنید

+ نوشته شده در  ۸۹/۱۰/۲۵ساعت 1:2  توسط علی مظاهری  |